Agilityn maailmanmestaruuskilpailut nostavat Turun tällä viikolla kansainvälisen koiraurheilun keskipisteeksi. Gatorade Centerissä 22.–27. syyskuuta järjestettävä arvokilpailu kokoaa Suomeen satoja huippukoirakoita yli 40 maasta, ja mukana on myös vahva suomalaisjoukkue. Yksi kotijoukkueen kiinnostavimmista nimistä on Mbappé, mutta tällä kertaa kyse ei ole ranskalaisesta jalkapallotähdestä vaan Laura Sutisen nuoresta shetlanninlammaskoirasta.
Mbappé kilpailee mediluokassa ja kuuluu samalla Suomen MM-joukkueen nuorimpiin koiriin. Sutinen osallistuu kotikisoihin poikkeuksellisesti kahden koiran kanssa, sillä maksiluokassa hänen parinaan nähdään kokenut bordercollie Jari. Asetelma tekee suomalaiskaksikosta yhden kisaviikon kiinnostavista tarinoista jo ennen ensimmäisiä varsinaisia ratoja.
Jalkapallotähdet elävät koirien nimissä
Sutisen koirien nimet kertovat perheen pitkästä urheilutaustasta ja jalkapallohenkisestä nimiperinteestä. Perheessä on aiemmin ollut Pelé, Messi ja Diego Maradona, ja nykyiset kisakoirat jatkavat samaa linjaa. Mbappén nimi syntyi lasten ehdotuksesta, kun perheeseen oli tulossa uusi shetlanninlammaskoira ja sopivaa jalkapalloilijan nimeä etsittiin.
Nimi on osuva myös koiran luonteen kannalta, sillä Sutinen kuvailee Mbappéta vahvaksi persoonaksi ja oman arvonsa tuntevaksi kilpailijaksi. Nuori koira näyttää viihtyvän etenkin vaikeilla radoilla ja tilanteissa, joissa ympärillä on tavallista enemmän painetta. Juuri tällaiset ominaisuudet voivat nousta suureen rooliin MM-kisojen areenalla, jossa jokainen ohjausratkaisu ja sekunnin murto-osa merkitsevät.
Nuori Mbappé haastaa kokeneen Jarin
Sutisen toinen MM-koira Jari lähtee Turussa jo kolmansiin maailmanmestaruuskilpailuihinsa. Kahdeksanvuotias bordercollie on kokeneena arvokisakoirana aivan erilaisessa vaiheessa uraansa kuin Mbappé, jolle Turun tapahtuma on ensimmäinen MM-areena. Sutinen on kuvaillut Jaria koiraksi, jonka kanssa parhaat suoritukset syntyvät lähes ajatusten tasolla toimivasta yhteistyöstä.
Mbappé puolestaan kehittyy juuri nyt nopeasti ja tuo kokonaisuuteen yllätyksellisyyttä. Sutisen mukaan nuori koira on vielä osittain villi kortti, vaikka se on jo osoittanut kykynsä kovissa kilpailutilanteissa. Keväällä kaksikko saavutti paikan Suomen MM-joukkueeseen maajoukkuekarsinnoissa, ja Mbappé on ehtinyt kerätä myös muuta arvokasta kilpailukokemusta ennen kotikisoja.
Agilityssä koiran nopeus yksin ei ratkaise, sillä rata vaatii samaan aikaan tarkkuutta, reagointia ja toimivaa yhteistyötä ohjaajan kanssa. Koiran pitää ymmärtää ohjausta vauhdissa, ja ohjaajan on puolestaan pystyttävä ennakoimaan seuraavat esteet jo ennen kuin edellinen tehtävä on täysin ohi. Laji näyttää ulospäin vauhdikkaalta, mutta huipputasolla kyse on myös hyvin hienovaraisesta viestinnästä.
Jalkapallotaustaa myös ohjaajissa
Jalkapalloyhteys ei rajoitu Suomen joukkueessa vain koirien nimiin. Ensimmäisiin MM-kisoihinsa shetlanninlammaskoira Zinkin kanssa osallistuva Sami Lampi pelasi nuoruudessaan jalkapalloa tavoitteellisesti ja ylsi A-junioreissa maajoukkueleiritykseen asti. Agility tuli mukaan myöhemmin, mutta monessa asiassa lajit muistuttavat hänen mukaansa toisiaan.
Molemmissa lajeissa korostuvat tilanteiden nopea lukeminen, ennakointi, juokseminen ja yhteistyö. Agilitysuoritus kestää vain murto-osan jalkapallo-ottelun pituudesta, mutta noin 40 sekunnin mittainen rata voi sisältää jatkuvia suunnanmuutoksia ja ratkaisuja, jotka on tehtävä lähes välittömästi. Lampi korostaa erityisesti sitä, että koiran kanssa onnistuminen vaatii selkeää ohjausta mutta myös malttia antaa koiralle tilaa tehdä oma osuutensa.
Turku täyttyy maailman parhaista koirakoista
Vuoden 2026 FCI Agility World Championship järjestetään Gatorade Centerissä 22.–27. syyskuuta. Virallisen kilpailusivuston mukaan ohjelmassa on yksilö- ja joukkuekilpailuja eri kokoluokissa, ja tapahtuma tuo samaan halliin maailman parhaat agilitykoirakot. Turku isännöi agilityn MM-kisoja nyt jälleen, sillä edelliset Suomessa järjestetyt MM-kilpailut käytiin samassa hallissa vuonna 2019.
Suomalaisyleisölle kotikisat tarjoavat harvinaisen mahdollisuuden nähdä lajin kansainvälinen huipputaso läheltä. Gatorade Centerin katsomoihin odotetaan tuhansia katsojia, ja kilpailuja seurataan lisäksi suoratoistolähetysten kautta. Tapahtuman viralliset avajaiset järjestetään Turun kauppatorilla tiistaina 22. syyskuuta, minkä jälkeen huomio siirtyy varsinaisiin kilpailusuorituksiin.
Koirien maailma on käsitellyt agilityä aiemminkin erityisesti harrastamisen näkökulmasta. Lajiin tutustumista suunnitteleville löytyy sivustolta opas agilityn alkeisiin, ja laajemmin koiran aktiivisesta arjesta voi lukea jutusta koirat ja liikuntaharrastukset. Pienikokoisten koirien omistajille hyödyllistä taustaa tarjoaa myös artikkeli pienten koirien harrastuksista.
Suomalaisilla on monta seurattavaa nimeä
Kotikisoissa katseet eivät kohdistu vain yhteen koirakkoon, vaikka Mbappén nimi varmasti herättää tavallista enemmän huomiota myös lajin ulkopuolella. Suomen joukkue lähtee kilpailuun useilla kokeneilla ja kansainvälisillä radoilla menestyneillä koirakoilla, joten seurattavaa riittää koko kisaviikoksi. Sutisen kahden koiran asetelma ja Lammen ensimmäiset MM-kisat tuovat joukkueeseen samalla kaksi hyvin erilaista tarinaa.
Kisaviikkoon kannattaa valmistautua ainakin seuraamalla näitä asioita:
- miten nuori Mbappé reagoi ensimmäiseen MM-areenaansa
- miten Jarin kokemus näkyy maksiluokan kovassa kilpailussa
- kuinka Sami Lampi ja Zink onnistuvat ensimmäisissä MM-kisoissaan
- miten Suomen joukkue pärjää yksilö- ja joukkuekilpailuissa
- millaisen tunnelman kotikatsomo rakentaa Turun Gatorade Centeriin
Agilityn viehätys syntyy siitä, että jokainen suoritus on lyhyt mutta täynnä tapahtumia. Pieni epäröinti voi muuttaa sijoituksia nopeasti, ja onnistunut rata voi puolestaan nostaa koirakon hetkessä koko hallin suosikiksi. Turun MM-kisoissa tämä asetelma toistuu kerta toisensa jälkeen lähes viikon ajan.
Mbappé saa nyt oman suuren näyttämönsä
Laura Sutisen tavoitteena on saada molempien koiriensa kanssa aikaan niiden tasoa vastaavat suoritukset ja nauttia kotikisojen tunnelmasta. Mbappén kohdalla kiinnostavinta on nähdä, miten nuori koira vastaa suuren areenan paineeseen, sillä Sutisen mukaan juuri vaikeat tilanteet näyttävät sopivan sille tavallista paremmin. Jari tuo rinnalle kokemuksen, joten saman ohjaajan kisaviikko tarjoaa hienon vertailun nuoren lupauksen ja arvokisakonkarin välillä.
Suomen MM-joukkueen tarinoissa yhdistyvät tänä vuonna koiraurheilu, pitkäjänteinen harjoittelu ja ripaus jalkapalloa. Mbappé ei ehkä vielä yllä kaimansa kansainvälisiin saavutuksiin, mutta Turussa sillä on mahdollisuus kirjoittaa oma lukunsa suomalaisen agilityn historiaan. Ensimmäinen suuri askel siihen suuntaan otetaan tällä viikolla kotikentällä.
Tietolähteet:
FCI Agility World Championship 2026 – virallinen kilpailusivusto
AWC 2026 – Competition
Hukka-Putki ry – Laura Sutinen agilityn maajoukkueeseen
Nelonen Media, tiedote 21.9.2026
